Орден Бриаровой Утки
Сентябрь 23, 2017, 09:02:08 *

Войти
Новости:

Начало   Форум   Помощь Поиск Календарь "а>__ Войти Регистрация  
Страниц: [1]   Вниз
  Печать  
Автор Тема: UPCA  (Прочитано 438 раз)
: Украинская Ассоциация Трубочніх Клубов
Ter
*

Ukraine Ukraine

« : Июнь 16, 2016, 08:44:09 »

От имени Кирилла Гороховского, правда, без согласования с ним.
1. Я організував UPCA, Ukrainian Pipe Clubs Association, 24 грудня 2008 року.
2. Засновниками виступили три клуби
Eugene Bogdanov, President, Pipe Club of Kiev
Maya Leontieva, President, Pipe Club Donbass
Alexander Saidov, President, Odessa Pipe Club “Fortunacigars”
3. Метою створення Асоціації були координація внутрішніх українських турнирів, легитимізація участі українських клубів та збірної країни в міжнародних змаганнях. Власне, робилося це завдяки активної участі й гарних результатах українських "спортсменів" в міжнародних змаганнях.
4. У 2009 році до Асоціації приєднався Lemberg Pipe Club (у 2015 перейменований на Lviv Pipe Club) в особі президента Миколи Григоряна.
5. У 2009 році UPCA подала заявку на участь в CIPC. У жовтні того ж року заявка була розглянута на Генеральній Асамблеї CIPC, та за підтримки президентів Польскої, Словацької, Американської, Угорської та Російської асоціацій люлькових клубів була прийнята до Всесвітньої Ради Люлькових Клубів.
6. У 2015 році подав заявку та у 2016 році в Асоціацію був прийнятий 5й клуб, Vynnytsia Pipe Club.
7. Віце-президентом асоціації до 2013 року був Євген Богданов, президент КККТ.
8. У 2013 році в результаті виборів в Одесі за активної участі клубу Донбас в особі Дмитра Подольского та президента Одеського клубу Дмитра Гурінчика віце-президентом UPCA було обрано Сергія Марценюка. Тобто спочатку його було обрано президентом, але в процесі передачі справ виявилися нюанси, й на прохання президентів клубів я продовжив очолювати асоціацію.
9. Фінансової діяльності й рахунків Асоціація немає. Щорічний внесок у CIPC з 2009 по 2013 рік я сплачував своїм коштом, з 2014 на моє прохання цей внесок сплачують клуби учасники в рівних долях. Враховуючи складну ситуацію з клубом Донбас й письмову відмову його учасників сплатити щорічні внески (аргументація була "ми вже платимо в Одесі"), я порушив статут Асоціації та сплатив внесок за клуб Донбас своїм коштом. Вірю, що все в хлопців й в Донбасу взагалі все буде гаразд.
10. Процесс прийняття в члени Асоціації наразі виглядає так - клуб-кандидат командами від 3 осіб відвідує щорічний український чемпіонат або один з турнірів у Львові, Вінниці чи Києві. Після знайомства, початку трубокурської дружби та розуміння свого бажання брати активну участь у міжклубному руху, його представник подає заяву на приєднання до Асоціації. Ця заява має бути затвержена усіма президентами клубів, що входять в Асоціацію. Після цього клуб буде прийнятий в Асоціацію.
11. Спеціального режиму для Харкова не буде, бути членом Асоціації UPCA - це честь для будь-якого українського люлькового клубу, а не примус чи ще що. Якщо "голос" клубу в особі невідомого мені особисто YKS це не розуміє, я буду його ігнорувати доки харків'яни не оберуть людину, яка здібна виважено та розумно вести дискусію. Досі всі попередні висловлювання наводять мене на думку, що такий клуб-учасник Асоціації не потрібен.
12. Щодо КККТ та всього цього київського шкандалю. По-перше, я неодноразово прохав не виносити це все на люди, а полагодити між собою. Але концепція все витащимо та перетрусимо не зупиниться, це вже зрозуміло. Звісно моя думка, як дійсного члена KPC та колишнього члена КККТ може здаватися заангажованою. Вона така сама, як і в Полковника, Сокола, Олега та інших. Наше співтовариство, яке в результаті дій Геворга та Мадорського відмовилася від участі в КККТ та заснувало новий клуб, абсолютно не проти нового життя КККТ, до якого ми не будемо мати жодного відношення крім честі разом представляти місто Київ на турнірах. Але кошти три роки задля щорічного внеску в CIPC сплачували саме ми, тож й членство в UPCA належить нам.
13. КККТ може подати заявку на участь в Асоціацію в загальному порядку й бути прийнятим на прискорених засадах. Я мав розмови з усіма президентами й схоже що вони вважають, що роль Мадорського в клубному житті України й світу важливіша, ніж постійні персональні образи мене як президента. Тож я буду думати, чи варто мені продовжувати цю президентську діяльність в майбутньому. Вважаю, що кандидатури, здатної замінити мене в повному об'ємі наразі немає. Але вкотре скажу - готовий все передати, достатньо зібрати 2/3 голосів й я піду.

Ter
*

Ukraine Ukraine

« Ответ #1 : Июнь 16, 2016, 08:44:41 »

Статут асоціації англійською мовою.

Ukrainian Pipe Clubs Association Charter.

1.   The name of the Association shall be Ukrainian Pipe Clubs Association (UPCA).
2.   The Association shall be non-profit social organisation.
3.   The Association’s duration shall be perpetual.
4.   The Association’s goals shall be as follows:
   To encourage good fellowship among Ukrainian pipe smokers, and increase understanding and pleasure of pipe smoking;
   To promote and advertise events for pipe smokers, such as exhibitions, shows, smoking contests, presentations of leading tobacco and pipe vendors and other cultural, social and public affairs;
   To support the creation of local and regional pipe clubs in Ukraine and to serve as a liaison between such clubs and pipe clubs in foreign countries;
   To apply for membership in the Comite International des Pipe Clubs (CIPC) as the national federation, representing Ukrainian pipe clubs before this body;
   To obey CIPC rules and regulations for national and international smoking contests and to select and supervise Ukrainian teams to participate in such events;
   To encourage interest in the art of pipe making by commercial institutes, individual carvers, makers and artisans, factories;
   To support Ukrainian pipemakers at international shows, exhibitions, promote Ukrainian pipemakers in foreign media resources;
   To support International PipeSmoking Day in Ukraine
   To do any other lawful act or thing incidental to or connected with the foregoing purposes or in advancement thereof, but not for the pecuniary profit or financial gain of its members, directors or officers of Association and clubs.
24/12/2008
Eugene Bogdanov, President, Pipe Club of Kiev
Maya Leontieva, President, Pipe Club Donbass
Alexander Saidov, President, Odessa Pipe Club “Fortunacigars”

Article 1.
1.1   Name: Ukrainian Pipe Clubs Association (UPCA).
1.2   Central Office of UPCA shall be in the city where currently President of Association resides.
1.3   The fiscal year of UPCA starts from January unless otherwise determined by the Council of Association.
Article 2.
Membership.
2.1. Regular members of UPCA shall consist of the undersigned founding pipe clubs and all other organised pipe clubs of Ukraine, which shall subsequently apply for membership, meet the qualifications established by the Council of Association and pay annual membership fees. The Association’s regular membership policies shall be open and available to all; all organised regional and local pipe clubs of Ukraine shall be encouraged to apply for regular membership.
2.2. Each regular member shall appoint representative who shall be its official contact with the Association. All club membership notices and related information shall be addressed to designated representative.
2.3. Individual membership shall be opened only to persons who reside in the areas where no local pipe clubs exist and where in would be impractical for them to join the local club. Such persons shall make application to the Council of Association, which shall determine at its discretion whether the person is qualified for individual membership as well as the amount of annual fees payable by individual members. Individual membership shall be exception as the Association encourages the organization of local pipe clubs.
2.4. Associate membership may be offered to commercial enterprises associated with pipe and tobacco industries, such as manufacturers, suppliers, importers, distributors, traders and vendors of such products and those otherwise involved in the industry which support and assist the activities of Association. Associate members shall meet the qualifications and pay annual fees or make other contributions in cash or kind in amounts to be established and/or agreed by the Council of Association.
2.5. Honorary members shall be chosen from the ranks of famous pipe smokers who have contributed to the pleasure of the pipe smoking in Ukraine or abroad or who have rendered special service to the Association. Honorary membership may be conferred upon any person who has been recommended by the Council of Association and elected by regular members present at the meeting where at which the Council of Association makes its recommendation. Honorary members should be exempt from the payment of dues.
2.6. Any member shall be automatically dropped from membership for failure to pay its annual fees within six (6) months after mailing fees notification. Any member may also be removed for cause by the affirmative vote of two-third (2/3) of the regular members present at a meeting upon recommendation of the Council of Association. Any such member proposed to be removed for cause shall be entitled to at least fourteen days in writing by mail of the meeting at which such removal is to be voted upon and shall be entitled to appear before and be heard at such meeting.
Article 3.
Meetings/quorums.
3.1. The biennial meeting of the members shall be held during biennial Championship of Ukraine unless otherwise determined by the Council of Association.
3.2. Notification on place, date and hour of the biennial meeting shall be given by the Secretary by mailing a copy thereof to each member at least one month in advance.
3.3. Supplementary meetings shall be held on initiative of the Council of Association upon obligatory one month prior notice.
3.4 At all meetings of the members a majority of the then existing regular members shall constitute a quorum for the transaction of business. The act of the majority of the regular members present at a meeting at which there is a quorum shall be the act of the full membership except as may be otherwise be specifically provided by statute or by this Charter. In the absence of a quorum a majority of the regular members present may postpone the meeting until the quorum is present.
3.5 At any meeting of the members, each regular member shall be entitled to one vote, to be cast by its designated representative. Individual members, associate members and honorary members shall be entitled to all rights and privileges of the Association except the right to vote.
Article 4.
Governing board of Association
4.1 Governing board of Association is entitled to the Council of Association which consists of all representatives of regular members.
4.2 Council of Association shall elect President, Vice-President, Treasurer and Secretary. These positions shall be held only by representatives of the regular members of Association.
4.3 The President should preside at all meetings of the members and shall represent the Association at business and cultural contacts and liaisons.
4.4 The Vice President shall perform duties of the President in his absence and shall have power and duties as may be assigned to him by the Council of Association.
4.5 The Secretary shall keep the minutes of all meetings of the members, send all Association notices and inform all representatives about forthcoming events. The Secretary shall have custody of the Association records.
4.6 The Treasurer shall have the custody of all funds and securities of the Association. Whenever required the Treasurer shall render a statement of his accounts.
4.7 The Council of Association is authorised to set the amount of membership fees.
Article 5.
Dissolution
5.1 UPCA may dissolve, terminate or merge with other organisation by the vote of two-thirds of the regular members. In case of dissolution, the assets of the Association, after the satisfaction of the claims of creditors, shall be transferred to a non-profit organisation having similar goals, aims and purposes.

Страниц: [1]   Вверх
  Печать  

Перейти в: